
Kuidas Kiara endale esimesed miinusprillid sai ja milline on tema teekond müoopiat pidurdavate prilliklaasidega?
Eeldatav lühinägevuse areng kuni kümnenda eluaastani on 1 diopter aastas. Seda põhjustab eelkõige lapse enda kiire kasvutempo, mistõttu kasvab pikemaks ka silm, samutikeskkonnamuutused. Kui algab kooliaeg, suureneb lähitöö hulk ja siseruumis viibimise aeg pikeneb märgatavalt, mis soodustab müoopia kiiret edenemist. Kuna lühinägevust seostatakse erinevate, tihtipeale pöördumatute silmahaigustega, on tähtis müoopia arengut vaos hoida. Seetõttu sai Kiara endale müoopiat pidurdavad prilliklaasid, mis suudavad lühinägevuse arengut keskmiselt kuni 67%piirata. Selle kõrval on tähtis muuta ka keskkonnatingimusi – teha lähitöö ajal pause, lühendada ekraaniaega, veeta rohkema aega loomuliku valguse käes, kanda regulaarselt prille. See kõik eeldab väga head koostööd lapse, lapsevanema ja Pro Optika spetsialisti vahel.
Kiara käib nagu kord ja kohus üks kord poole aasta jooksul optometrist Heili juures nägemiskontrollis. Heili on Pro Optikas töötanud juba üle kuue aasta ning peab kõige südamelähedasemaks just noorte nägemise kontrollimist, sestpeale tavalise refraktsioonivea esineb paljudel noorel veel erinevaid akommodatsiooni- ja vergentsihäireid, mis teeb nägemiskontrollid põnevamaks ning kaasahaaravaks. „Regulaarne ja tihe nägemiskontroll lühinägelike laste puhul on tähtis, et näha, kuidas praegune müoopia ohjamise meede toimib. Vajaduse korral saame koostöös lapse jalapsevanemaga muuta müoopia kontrollivahendit või keskkonnatingimusi, kui näen, et müoopia areneb ikka kiires tempos edasi. Samuti on tihe nägemiskontroll tähtis selleks, et laps näeks kogu aja vältel selgelt. On suur vahe, kas laps jõuab nägemiskontrolli siis, kui prilliretsept on muutnud 0,50 dioptrivõrra või juba 1,25 dioptri võrra,“ lisab Heili.
„Kiara puhul on müoopia meede toiminud nii, nagu peab või isegi oodatust paremini,“ sõnab optometrist Heili. „Kohe alguses leppisime kokku, et prille hakkab ta kandma kogu aeg, kooli minnes ja koolist tulles käib ta jalgsi nii palju kui võimalik, ekraaniaega piirame (maksimaalselt kaks tundi päevas lisaks koolile), õppimisel peab ta pidama pause ja lugemisdistants jääb küünarnuki kaugusele (minimaalselt 35 cm ninast). Samuti kohtume iga poole aasta tagant,“ lisab Heili. Kiara on oma pere toel korralikult järginud optometristi soovitusi. Kõige keerulisem on siiani olnud ikkagi ekraaniaega piirata, aga edusamme on tehtud. Samuti kannab ta väljavalitud prille hea meelega ning need istuvad kindlalt ja hästi ees – see on klaaside toimimise puhul ülimalt tähtis. Tulemused on juba ilmnenud: aasta ja nelja kuuga pole parema silma nägeminemuutunud, vasakus silmas on müoopia arenenud vaid 0,25 dioptrit. See on suurepärane saavutus, arvestades Kiara vanust ja kasvutempot. Samuti on silma areng sarnane emmetroobi (normaalse nägemisega inimene) silma arenguga. Nagu enne mainitud, võib lühinägevus Kiara vanuses edeneda kuni 1 diopter aastas. Seega paneme kõikidele lapsevanematele südamele, et laste nägemise kontrollimine on tähtis, isegi juhul, kui laps ei kaeba nägemise üle. Eriti nõuab see tähelepanu enne koolitee algust, kui silmad hakkavad saama rohkem visuaalset koormust, ja siis, kui vähemalt üks lapsevanematest on ise lühinägelik.
Kiara ema Carmeni julgustavad sõnad
1. Kiara kannab iga päev hea meelega prille ega häbene neid enam nagu alguses.
2. Unistel hommikutel on ette tulnud, et ta läheb ilma prillideta kiiresti poodi ja tagasi tulles paneb kohe prillid ette, sest poes oli kuidagi udune käia. Seega saab Kiara väga hästi aru, et prillid on vajalikud ja aitavad tal paremini näha.
3. Kui kasutusele võeti teise kaubamärgi prilliklaasid, tekkispõhjendamatu hirm, et äkki ta ei harju ümber, sest viimased klaasid võttis ta kohe omaks. Alati tuleb usaldada spetsialisti.
4. Pärast kooli käib Kiara trennis, suhtleb sõpradega, viibib palju värskes õhus – seega pole tal telefoni näppimiseks eriti aegagi. Ekraanipiirang on aga endiselt ja me peame sellest kinni.
5. Mina emana olen väga rahul Pro Optika pakutava teenusega. Optometristid on tasemel ja sõbralikud. Samamoodi ütlen kiidusõnad ka kliendikonsultantide kohta! Kuivõrd meil on kõigil kogu aeg kiire-kiire, siis silmakontrolli meeldetuletus telefoni teel on minu jaoks sobivaim.
6. Muidugi olen ka ise teadlikumaks saanud ning proovin oma kogemusi edasi anda sõpradele ja sugulastele, kellel võib ollasoodumus lühinägevuse tekkeks.
Pro Optika meelespea, kuidas aidata lühinägelikku last
1. Veenduge, et laps veedaks iga päev vähemalt kaks-kolmtundi õues. Valguse suurem intensiivsus pidurdab müoopia arengut.
2. Kehtestage ekraaniaja piirangud. Ekraani ees võib veeta maksimaalselt kaks tundi (välja arvatud õppeaeg). Veenduge, et laps hoiaks nutiseadmeid ja raamatuid silmadest küünarnuki kaugusel ega teeks lähitööd lähemal kui 20 cm. Iga ühe tunni lähitöö kohta peab silmade puhkamiseks tegema vähemalt kümneminutilise pausi.
3. Kasutage sobivaid müoopia arengut pidurdavaid vahendeid. Veenduge, et laps kannaks prille või kontaktläätsi kogu ärkveloleku aja (v.a „uneläätsed”, mida kasutatakse vaid magamise ajal).
4. Käige koos lapsega iga kuue kuu tagant nägemiskontrollis. Nõrgaks jäänud tugevusega prillid või kontaktläätsed kiirendavad miinuse suurenemist. Parimaks jälgimiseks laske mõõta lapse silmapikkuse kasvu.
Lisateave: www.prooptika.ee/muoopia