
Mis on ortokeratoloogilised läätsed?
Ortokeratoloogilised läätsed on ööläätsed, mida kasutatakse magades. Magamise ajal vormivad Orto-K erilise disainiga läätsed ajutiselt silma pealispinda ehk sarvkesta nii, et kui hommikul läätsed eemaldad, on tagatud terav nägemine terve päeva vältel, sealjuures prille või kontaktläätsesid kandmata.
Kuna muutus on ajutine, on oluline, et läätsesid kantaks iga öö. Muidu muutub sarvkest aegamööda tagasi endiseks ning prillide või kontaktläätsede kasutamine on jälle vajalik. Ortokeratoloogilised läätsed valmistatakse individuaalselt kliendi silma sarvkesta suuruse ja kuju järgi. See on justkui rätsepa tehtud ülikond, mille puhul on arvesse võetud kõiki vajalikke silma pealispinna erimõõtmeid.
Kellele võiksid Orto-K läätsed sobida?
Läätsed on ideaalsed neile, kes soovivad päeval elu nautida ilma prillide või kontaktläätsedeta. Seda eeldusel, et järgitakse vajalikke juhtnööre öise läätsekandmise sujuvaks toimimiseks. Olulisel kohal on korralik puhastusrežiim ja piisav uni. Need läätsed on mõeldud kõikidele lühinägijatele olenemata vanusest. Ortokeratoloogilised läätsed on väga kasulikud eelkõige 7–16-aastastele noortele, sest selles vanuses areneb lühinägevus kiiresti ning nende läätsede kasutamine aitab selle arengut pidurdada. Läätsed on lapsele sobilikud alates 7. eluaastast, tingimusel, et nii laps kui ka lapsevanem on valmis järgima korrektset rutiini ja mõistab selle tähtsust.
Mida sa pead teadma, kui soovid neid kasutama hakata?
Selleks, et ortokeratoloogilisi läätsesid kasutama hakata, on tarvis teha silma sarvkesta täpne uuring ja hinnata pisarakihi kvaliteeti. Meil on võimalik neid uuringuid teha Tallinna (Kaubamaja tn 4) ja Lõunakeskuse kaupluses. Ortokeratoloogiliste läätsede jaoks oled sobiv kandidaat, kui sul esineb müoopia kuni –4,00 D, sul on hea kvaliteediga pisarakile ning terve sarvkest. Et tagada parim nägemisteravus ja pikaajaline kandmismugavus, tuleb teha rohkem järelkontrolle kui pehmete kontaktläätsede korral. Esmapilgul võib tunduda, et ortokeratoloogiliste läätsede kasutamine on ebamugav, kuna silma sarvkest on esimestel proovimistel väga tundlik. Samuti on nende läätsede materjal paksem kui pehmete kontaktläätsede oma, tekitades alguses suurema võõrkehatunde silmas. Õnneks kohaneb silm esimese nädala jooksul nende läätsedega märkimisväärselt, muutes kandmise palju meeldivamaks. Hea nägemisteravuse saavutamiseks on vajalik magada igal ööl vähemalt kaheksa tundi nii, et ortokeratoloogilised läätsed on silmas.
Kuidas ortokeratoloogiliste läätsede määramine käib?
- Esimesel visiidil teeb optometrist koostöös kliendiga vajaliku retsepti. Kontrollitakse, kas silma parameetrite järgi on võimalik ortokeratoloogilist läätse paigaldada. Sobivusel kogutakse vajalikud andmed, et tellida individuaalsed ortokeratoloogilised läätsed.
- Läätsede tellimine võtab 2–3 nädalat. Kui läätsed on kohal, lepitakse kokku visiidi aeg. Sel visiidil õpetatakse läätsesid silma panema ja ära võtma, kontrollitakse sobivust ning räägitakse edasistest kasutusreeglitest ja läätsede puhastamisest.
- Järgmised kohustuslikud visiidid toimuvad järgmiselt.
- järelvisiit Pärast esimest ööd, hommikune ja pärastlõunane kontroll
- järelvisiit Pärast 3–5 ööd, hommikune ja pärastlõunane kontroll
- järelvisiit Pärast 10–14 ööd, hommikune ja pärastlõunane kontroll
- järelvisiit Pärast 3–4 nädalat, hommikune ja pärastlõunane kontroll
Edasised visiidid ühe aasta jooksul kokkuleppel optometristiga.
Kas Orto-K on turvaline?
Kõik kontaktläätsed võivad suurendada infektsiooniriski, kuna lääts asetatakse otse silma pinnale. Ortokeratoloogiliste läätsedega esineb lisarisk, kuna neid kantakse magades, kui silmad on suletud. Siiski on need magamiseks ohutumad kui pehmed kontaktläätsed.1–3 Täiskasvanutel leiti 7,7 mikroobse keratiidi juhtumit ja alla 12-aastastel lastel leiti 13,9 juhtumit 10 000 patsiendi kohta aastatepikkuse kandmisaja korral. Seejuures silikoonhüdrogeelläätsede ehk pehmete läätsede öisel kandmisel oli 25,4 juhtumit 10 000 patsiendi kohta aastatepikkuse kandmise korral.6 Ortokeratoloogiliste läätsede kandmine on ohutu, kui järgitakse õiget läätsehooldust. Eriti oluline on, et kontaktläätsed, sealhulgas Orto-K läätsed ja kõik selle jaoks kasutatavad seadmed, nagu konteiner või läätse paigaldamise iminapad, ei puutuks kokku kraaniveega. Et säilitada silmade hea tervise on vajalik käia kokkulepitud aegadel optometristi järelvisiitidel.
Kas Orto-K läätsed suudavad aeglustada lühinägevuse arengut?
Laste ja noorukite lühinägevuse korrigeerimine ja seeläbi müoopia arengu aeglustamine on meile Pro Optikas tõeliselt hingelähedane. Ortokeratoloogiliste läätsedega nägemise korrigeerimise võimalus on jõudnud meie valikusse just müoopia arengu pidurdamist silmas pidades. Teadusuuringute kohaselt aitab ortokeratoloogiliste läätsede kandmine müoopia progresseerumist aeglustada kuni 50% võrra. Orto-K läätsed on sama efektiivsed kui parimad müoopiat pidurdavad prilliklaasid ja pehmed kontaktläätsed.4 Neil on ka kõige ulatuslikum toetava teadustöö tõendite kogum, kuna neid läätsesid on uuritud juba pikema aja jooksul.5 Kui kõik need eelmainitud müoopiat pärssivad võimalused pakuvad kahekordset kasu, st müoopia hägusa nägemise korrigeerimist ja müoopia progresseerumise aeglustamist, siis ortokeratoloogia pakub lisaks päevasel ajal head nägemisteravust ilma kontaktläätsesid või prille kandmata.
Lühinägevus on muutunud laste seas üha sagedasemaks. See tuleneb meie harjumuste muutusest: ollakse vähem aega loomuliku päevavalguse käes ja tunduvalt enam esineb pikalt lähedale vaatamist juba enne kooliaega. Kui lasta müoopial vanuses 6–16 aastat (mil müoopia areng on kõige kiirem) vabalt progresseeruda, võib see kaasa tuua pikaajalisi ja kahjulikke mõjusid nägemisele ja silmatervisele täiskasvanueas. Peale spetsiaalsete optikavahendite kasutamise müoopia arengu piiramisel on vaja tähelepanu pöörata tervislike harjumuste propageerimisele, nagu piiratud lähitöö aeg pärast koolitöö tegemist, lähitöö tegemise distants kaugemal kui 20 cm silmadest ning vähemalt kaks tundi päevas õues naturaalse päevavalguse käes viibimine.
Kui tunned, et ortokeratoloogia on midagi sinule või su lapsele, broneeri aeg nägemiskontrolli Tallinnas: SIIN, Tartus: SIIN.
Ortokeratoloogilised läätsed on saanud heakskiidu Eesti Terviseameti poolt.
Uuringud:
- Bullimore MA, Sinnott LT, Jones-Jordan LA. The risk of microbial keratitis with overnight corneal reshaping lenses. Optom Vis Sci 2013;90:937-944.
- Bullimore MA, Mirsayafov DS, Khurai AR, Kononov LB, Asatrian SP, Shmakov AN, Richdale K, Gorev VV. Pediatric Microbial Keratitis With Overnight Orthokeratology in Russia. Eye Contact Lens. 2021 Jul 1;47(7):420-425.
- Stapleton F, Keay L, Edwards K, Naduvilath T, Dart JK, Brian G, Holden BA. The incidence of contact lens-related microbial keratitis in Australia. Ophthalmology. 2008 Oct;115(10):1655-62.
- Brennan NA, Toubouti YM, Cheng X, Bullimore MA. Efficacy in myopia control. Prog Retin Eye Res. 2021 Jul;83:100923. (link)
- Sun Y, Xu F, Zhang T, Liu M, Wang D, Chen Y, Liu Q. Orthokeratology to control myopia progression: a meta-analysis. PLoS One. 2015 Apr 9;10(4):e0124535. (link)
- Lipson MJ. Long-term Clinical Outcomes for Overnight Corneal Reshaping in Children and Adults. Eye Cont Lens. 2008;34:94-99.